PATLICANLI URFA KEBABI TARİFİ

MALZEMELER
» 75 Margarin ()
» 3 Domates (Adet)
» 3 Kırmızı Biber (Adet)
» 1 Maydanoz (Çay Kaşığı)
» 5 Sivri Biber (Adet)
» 600 Kemiksiz Koyun Eti ()
» 1 Soğan (Adet)
» 5 Lavaş ()
» 15 Ayçiçek Yağı (ml)
» 1 Sumak (Tutam)
» 1 Salça (Çorba Kaşığı)
» 1 Tuz (Tutam)
» 150 Kıyma ()
HAZIRLANIŞI

Ön hazırlık olarak patlıcanları soyup, kalın dilimleyin. Üzerlerine tuz serpip, 10 dakika bir kenarda bekleyin. Yıkayıp, süzdürün. Soğanı, maydanoz ve sumakla ovarak karıştırın. Sinirsiz eti bıçakla çok ince olarak kıyın. (Ya da iri çekilmiş kıyma kullanın). Salçayı, tuzu ve kırmızı pul biberi ilave edip yoğurun ve 15 eşit parçaya ayırın. Bunları önce köfte gibi yuvarlayın. Sonra iki elinizin arasında bastırarak hafifçe yassıltın. Köfte ve patlıcan dilimlerini şişlere dizin. Biberleri ve dörde bölünmüş domatesleri birlikte şişlere dizin. Izgarayı yakıp, ısıtın. Izgara telini 1 çorba kaşığı ayçiçek yağı, Patlıcanlı Urfa Kebabı’nı ise eritilmiş Sana ile yağlayın. Şişleri ızgaraya yerleştirip, her iki yanlarını da yaklaşık 4-5 dakika, patlıcanlar yenecek kıvama gelinceye ve etin üzerinde su damlacıkları oluşuncaya kadar pişirin. Pişirme sırasında pideleri etin üstüne koyarak yağı emmelerini ve ısınmalarını sağlayın. Aynı anda şişe dizilmiş garnitür domates ve biberleri de ızgarada pişirin. Patlıcanlı Urfa Kebabı’nı pidelerin üzerinde, yanında ızgarada pişirilmiş domates ve sivri biber ile sıcak olarak servis yapın. Yanında maydanoz ve sumaklı soğanı da servis yapın.


Patlıcanlı Urfa Kebabı tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor.


Mutfakta.org’da yayınlanan tüm yemek tarifleri ; sosyal hayatlarımızdan ekonomik mutfak düzenlerine kadar olan ev hayatımıza hitab eder. Hem cebimizi, hem mutfağımızı, hem de yemeklerimizin lezzeti düşünülerek anlatımları yapılır. Bu anlatımlar içinde ; sizlerinde katılması, eklemesi, değerlendirmesi vb. konularda etkileşim sağlanarak damak tadlarımıza hitab edilmesi adına, aşağıda yorum kısmından yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Zeynep Duman Korkmaz’ın yemek tariflerinde maddeler halinde sıraladığı “Malzemeler”, “Yapılış” gibi kısımları cep telefonlarınızdan da bire bir uygulayarak aynı anda yemeğinizi yapabilirsiniz :)

Web sitemiz tüm mobil platformlarla uyumludur. Android, iOS, Microsoft tabanlı tüm mobil işletim sistemleri için responsive olarak tasarlanmıştır. Hem imajları gerçekçi boyutlarıyla görebilirsiniz, hem de yemeğinizi yaparken aynı anda “Yapılış” kısmını madde madde uygulayabilirsiniz. Çok yakında yayına girecek olan Youtube kanalımızda canlı canlı Zeynep Duman Korkmaz’ın yemek tariflerini ve yemeklerin yapılışlarını videolarla anlattığı bölümler başlayacak. Her daldan yemek tarifinin mutfaklarımızda kendine yer bulduğu Mutfakta.org platformu sizin için yapıldı. Sebzeler, meyveler, et ürünleri, baharatlar, hamur işleri, yabancı mutfaklar ve bunun gibi sayısız kategorideki ana başlığı içeren 5000’den fazla yemek tarifini sitemizde : “aramaya zahmet etmeden bulabilirsiniz.” Daha önceden de dediğimiz gibi ; bu platform sizin için yapıldı. Dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz.

Saygılarımızla,
YORUMLAR