HANIM KÖFTESİ TARİFİ

MALZEMELER
» 500 yağsız dana Kıyma ()
» 1/5 İnce Bulgur (Kahve Fincan)
» 1 Soğan (Adet)
» 1 Pul Biber (Tatlı Kaşığı)
» 1 Kara Biber (Tatlı Kaşığı)
» 7 Domates (Adet)
» 9 Yeşil biber (Adet)
» 1 Tereyağ (Çorba Kaşığı)
» 1 Mısırözü Yağı (Çorba Kaşığı)
HAZIRLANIŞI

Derin bir kasede 500 gr. yağsız dana kıyma, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı karabiber, küp şeklinde incecik doğranmış kuru soğan ve 1,5 kase köftelik ince bulgur iyice özleşene kadar yoğrulur. (Pişerken köftenin dağılmaması için harcına salça katılmamalıdır.) Hem bulgurun yumuşaması hem de malzemelerin birbirine kaynaşması için yoğurma işlemi sırasında eller sürekli ıslatılmalıdır. İyice yoğrulduktan sonra harçtan kopartılan yumurta büyüklüğündeki parçalar, iki avuç arasında ezilerek inceltilir. Hazırlanan yuvarlak ve ince köfteler yanmaz bir tavada yeteri kadar mısır özü yağıyla kızartılır. Çarliston biberlerin sap kısımları çıkartılmadan sadece uç kısımları kesilir. Hazırlanan biberler, yağın etrafa sıçramaması için derin bir kızartma tenceresinde kızartıldıktan sonra kevgirle yağı süzülerek bir tabağa alınır. Orta büyüklükte derin bir tencerede 1 yemek kaşığı tereyağı eritilir. Rendelenmiş 7 adet büyük boy domates tereyağıyla iyice kavrulur. Kavrulan domateslerin üzerine kızartılan biberler eklenir. Birkaç dakika bu şekilde kaynadıktan sonra üzerine köfteler ilave edilir. Lezzetlerin birbirine karışması için yine birkaç dakika kaynatılır. Yemeğimiz servise hazırdır.


Hanım Köftesi tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor.


Mutfakta.org’da yayınlanan tüm yemek tarifleri ; sosyal hayatlarımızdan ekonomik mutfak düzenlerine kadar olan ev hayatımıza hitab eder. Hem cebimizi, hem mutfağımızı, hem de yemeklerimizin lezzeti düşünülerek anlatımları yapılır. Bu anlatımlar içinde ; sizlerinde katılması, eklemesi, değerlendirmesi vb. konularda etkileşim sağlanarak damak tadlarımıza hitab edilmesi adına, aşağıda yorum kısmından yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Zeynep Duman Korkmaz’ın yemek tariflerinde maddeler halinde sıraladığı “Malzemeler”, “Yapılış” gibi kısımları cep telefonlarınızdan da bire bir uygulayarak aynı anda yemeğinizi yapabilirsiniz :)

Web sitemiz tüm mobil platformlarla uyumludur. Android, iOS, Microsoft tabanlı tüm mobil işletim sistemleri için responsive olarak tasarlanmıştır. Hem imajları gerçekçi boyutlarıyla görebilirsiniz, hem de yemeğinizi yaparken aynı anda “Yapılış” kısmını madde madde uygulayabilirsiniz. Çok yakında yayına girecek olan Youtube kanalımızda canlı canlı Zeynep Duman Korkmaz’ın yemek tariflerini ve yemeklerin yapılışlarını videolarla anlattığı bölümler başlayacak. Her daldan yemek tarifinin mutfaklarımızda kendine yer bulduğu Mutfakta.org platformu sizin için yapıldı. Sebzeler, meyveler, et ürünleri, baharatlar, hamur işleri, yabancı mutfaklar ve bunun gibi sayısız kategorideki ana başlığı içeren 5000’den fazla yemek tarifini sitemizde : “aramaya zahmet etmeden bulabilirsiniz.” Daha önceden de dediğimiz gibi ; bu platform sizin için yapıldı. Dilediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz.

Saygılarımızla,
YORUMLAR