KATEGORİ:  Soslar

YOĞURTLU CİPS SOS TARİFİ

#Soslar
Yoğurdumuzu mikserde çırpıyoruz nane, kekik ve tuzumuzu ekleyip karıştırıyoruz, istersek sarımsak ezip ekleyebiliriz. Yoğurlu cips sos tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor. Yoğurlu cips sos tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor.Mutfakta.org‘da yayınlanan tüm yemek tarifleri ; sosyal hayatlarımızdan ekonomik mutfak düzenlerine kadar olan ev hayatımıza hitab eder. Hem cebimizi, hem mutfağımızı, hem de yemeklerimizin lezz

CEVİZLİ PATLICANLI SOS TARİFİ

#Soslar
Patlıcanları ve biberleri közleyelim, soğuyunca soyalım ve tüm malzemeyi rondoyla kıyalım servis tabağımıza alalım. Ceviz’li patlicanlı sos tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor. Ceviz’li patlicanlı sos tarifi Mutfakta.org ‘a özel anlatımıyla mutfaklarınızda fark yaratıyor.Mutfakta.org’da yayınlanan tüm yemek tarifleri ; sosyal hayatlarımızdan ekonomik mutfak düzenlerine kadar olan ev hayatımıza hitab eder. Hem cebimizi, hem mutfağımızı, hem de

PEYNİRLİ DOMATES SALSA

#Soslar
Büyük bir kasede; domates, biber, 1/4 çay kaşığı tuz, limon suyu ve karabiberi karıştırın.Daha sonra peynir ve kişniş ilave edip tekrar karıştırın.

Sos, aşçılıkta bir yemeğin hazırlanmasında kullanılan veya yemeğin servisi sırasında üzerine dökülen sıvı veya yarı katı (yoğun) haldeki yardımcı yemektir. Soslar tek başına tüketilmez, ana yemeğe lezzet, su veya görsel güzellik katma amacıyla kullanılır. Sos sözcüğü Fransızca bir sözcük olup (sauce), Latince'de "tuzlu" anlamına gelen salsus sözcüğünden gelir. Genellikle soslar sıvı bileşenler içerirken, makarna türü yiyeceklere ilave edilen soslar daha çok katı bileşenler içerir.Sosların yemek kültüründe önemli bir yeri vardır.Bazı dünya mutfaklarının çok meşhur olmasının en temel sebebi birbirinden farklı çeşitte ve lezzette soslar kulllanıyor olmalarıdır Sos, her zaman yemekten ayrı hazırlanır, yemeğin suyu sos olarak kabul edilmez. Sos, eşlik ettiği  yemeğin lezzet ve görünüm yönünden tamamlayıcısıdır.Sosun yemekle uyum sağlaması ve güzelleştirmesi için doğru sosun doğru yemekte kullanılması gerekir. Ayrıca sosun istenilen kıvamda yapılması, ağızda güzel bir tat bırakması kullanılan baharatların acı, ekşi gibi tatlarının uyumlu olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için  yemeklerintarifleri.com  adlı sayfamızı ziyaret edebilir ve  birbirinden güzel sos tariflerine ulaşabilirsiniz.

Sos yeterli miktarda kullanılmalı, yemeği tamamen kapatmamalı, yemeğin görüntüsünü ve tadını ortaya çıkarmalıdır.  Hazırlanma şekillerine ve amaçlarına göre soslar soya sosu, beşamel sosu veya salata sosu, domates sosu, mayonez sosu gibi isimler alır.Hangi sosların hangi yemeklerle kullanılacağına dair genel bir anlayış kabul edilmekle birilkte yaratıcılığınızı kullanıp yapacağınız yemeğe kendi sosunuzu kendiniz da oluşturabilirsiniz.Kimi zaman deneme yanılma yöntemiyle kimi zaman önsezilerinizle yeni tadlar keşfedebilir ve yaratılığınızı kullanabilirsiniz.Mutfakta vaikt geçirmeyi seviyorsanız yukarıdaki tavsiyemiz size.Eğer çok fazla zamamın yok diyorsanız da sizler için birbirinden güzel sos tariflerine  yemeklerintarifleri.com adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.