KATEGORİ:  Kokteyler

MAGİC LİPSİ TARİFİ

# Kokteyler
Martini bianca,buz ile karıştırılıp martini bardağına süzülür.Votka fındık eklenerek kırık buz ile servis edilir.Son olarak iki damla scotch viski damlatılır.

BUCKAROO TARİFİ

# Kokteyler
İlk iki malzemeyi kırılmış buz dolu bir bardağa koyun.Hızlıca karıştırın ve bardağa ağzına kadar kola ile doldurun.Daha fazla karıştırmak isteyen ruhlar için bir de kokteyl çubuğu ve pipet ekleyin.Süsleme olarak portakal dilimi ve nane yaprağı kullanabilirsiniz.

DAİQUİRİ TARİFİ

# Kokteyler
Şeker tamamen eriyene kadar tüm malzemeleri buzla karıştırın ve iyice soğutunuz bir kokteyl bardağına süzün.Şaşaadan uzak süslemesiz servis etmeniz,bizden size küçük bir tavsiye.

HİGHLAND MORNİNG TARİFİ

# Kokteyler
Tüm malzemeleri buzla iyice karıştırıp soğutulmuş viski bardağına boşaltın.İçeceğinizi bir parça greyfurt kabuğu ve cointreau nun varlığını vurgulamak isterseniz yarım dilim portakal ile süsleyin.

LİGHT MOJİTO TARİFİ

# Kokteyler
Esmer şeker,lime ve taze nane bardağın dibine atılıp iyice dövülür.Üzerine bardağı doldurucak kadar light bira konur.Kırık buzla servis edilir.

FRENCH KİSS TARİFİ

# Kokteyler
Shaker da küp buz ile nane yaprakları atılır.Üzerine geri kalan tüm malzemeler eklenip çalkalanır.Buzlarıyla birlikte bardağa boşaltılarak servis edilir.

ÇİKOZİLLA

# Kokteyler
Tüm malzemeleri yüksek hızlı bir blender ile prüssüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırın ve servis yapın.

Kokteyl çeşitli içkilerin veya meyve sularının karıştırılarak oluşturulan karışık içkilere denir.Kelime  olarak İngilizcede,’cock’ yani horoz ve ‘tail’;kuyruk  kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Horoz kuyruğu anlamındadır.Amerikan ''The Balance'' dergisi kokteyli şöyle tanımlar. herhangi bir yüksek alkollü içkiye, su ve bitter olarak adlandırılan aromatik içeceklerin karıştırılmasıyla elde edilen, uyarıcı ve rahatlatıcı bir içkidir. Modern anlamda kokteyl, iki ya da daha fazla alkollü içkinin ve bunlara ilave edilmiş çeşitli meyve suları ve şaraplarla hazırlanmış bir karışımdır. Kokteyl kelimesinin kökeni için oldukça çok ve farklı rivayet vardır fakat bunlardan en meşhuru Amerika da yaşanan bir aşk hikayesine dayanır.Güney Amerika devletlerinden birinde, lokanta sahibinin güzel kızı “Bessie”, bir subaya aşık olur ve onunla evlenmek ister. Baba da kızının bu subayla evlenmesine karşı çıkar. Lokantacının çok sevdlği horozu bir gün kaybolur; lokanta sahibi kaybolan horozunu bulup getireni güzel kızıyla evlendireceğini söyler. Birgün subay elinde horoz ile lokantaya girer ve kızla evlenir. Kız öyle mutlu olur ki, babasının ne kadar içkisi varsa hepsini birbirine karıştırır ve konuklara servis yapar. Konuklar bu karışık içkileri çok beğenirler ve kokteyl derler. Günümüzde kokteyl çeşitleri her geçen gün artmaktadır ve genel olarak üçe ayrılmaktadır. 1- Yemekten önce alınan kokteyller: Yemek önces alınan kokteyller aperatif olarak adlandırılır.Fransızca açamak anlamına gelir ki bu da iştahı açmak anlamındadır.Mideyi yemeğe hazırladığı için bu tür kokteyller çok fazla alkol içermez. 2- Yemekten sonra alınan kokteyller; sindirimi kolaylaştırıc özellikleri ile bilinirler.Bu içkiler “Digestive” olarak tanımlanır. Yemekten sonra içilen içkiler mideyi rahatlatmak ve hazmettirmek amacıyla içilir. Hazım kolaylaştırıcı içkiler sek ve karışık(kokteyl) olarak içilir. 3- Yemek sırasında alınan kokteyller: Yemekle birlikte içilen bu içecekler genellikle şarap, köpüklü şarap ve şampanyalardan oluşur.Burada amaç hem yemeğe yer kalması hem de damakta hoş bir lezzet bırakan kokteyllerin tüketilmesidir. KOKTEYL HAZIRLARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 1- Kokteyl hazırlarken ön hazırlığın iyi yapılmış olması gerekir. 2- Kokteyl yaparken verilen ölçülere çok iyi uyulması gerekir. 3- Kullanılan malzemeler ,araç gereçler temiz olmalıdır. 4-Çalkalama ve karıştırma işlemi ölçülü yapılmaldır. 5- Kokteyl yapılırken hazırlama aşamalarına uygun davranılmalıdır.Kokteyllerle ilgili daha fazla bilgi almak için  yemeklerintarifleri.com sitesini ziyaret edebilir ve ilginç kokteyl tariflerine ulaşabilirsiniz.