KATEGORİ:  Dolma-Sarma Tarifleri

KARIŞIK ET DOLMASI TARİFİ

#Dolma-Sarma Tarifleri
Kıyılmış soğan,kıyma,kıyılmış dereotu,nane,yıkanmış pirinç ve domatesin içi ile 1/2 bardak suyu iyice karıştırın yeterince tuz ve karabiber katın kabakların kabuklarını kazıyıp ikiye bölerek içlerini oyun biber ve domateslerin tepesinden birer kapak kesip içlerini çıkartın sebzelerin içlerine biraz tuz sürün ve içle doldurun dibi düz bir tencereye sıralayın üzerine biraz yağ gezdirip 1 bardak su koyun dolmalar yarı pişmiş durumdayken biraz daha sıcak su ekleyin kısık ateşte pişmesini sağlayın.

KIRMIZI BİBER DOLMASI TARİFİ

#Dolma-Sarma Tarifleri
Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini çıkarın. Pirinci ve kıymayı kalan malzemelerle karıştırın.Biberleri bu karışımla doldurun. Tüm biberleri büyük bir tencereye alın. Biber ve domates salçasını 1,5 su bardağı su ile karıştırın. Karışımı tencereye alın ve dolmaları orta ateşte 40 dakika pişirin.

ETLİ DOLMA TARİFİ

#Dolma-Sarma Tarifleri
Kıyma ince bulgur ve kıyılmış soğanla iyice yoğrulur salça ve diğer baharatlar ilave edilerek birazda su katılarak bir müddet daha yoğrulmaya devam edilir. hazırlanan iç yapraklara konularak küçük küçük sarılır. Üzerine katı yağ konularak parlak olsun diye birazda sıvı yağ gezdirilerek çok kısık ateşte pişirilir.

ETLİ BULGUR SARMASI TARİFİ

#Dolma-Sarma Tarifleri
Malzemelerin hepsi bir kabın içine koyup 1 su bardağı su ekleyip karıştırılacak sarmalar sarılıp piştikten sonra üzerine sarımsaklı yoğurt ve biber dökülecek.

PIRASA DOLMASI TARİFİ

#Dolma-Sarma Tarifleri
Pırasaların üst kötü yaprağını sıyırın ve baş kısmındaki püskülünü kesin. 5-6 cm uzunluğunda yeşil kısımlarını fazla almadan doğrayın ve yıkayın.Kaynamakta olan suya koyun ve 1-2 dakika kadar haşlayın. Sonra üstten 2 yaprağı kalacak şekilde içini bir bıçak veya sivri uzun bir şeyle ittirin ve çıkarın. Bunu yapamıyorsanız pırasaları yanlarından hafifçe bıçakla çıtlatın, haşlanınca kendi zaten açılacaktır. Yaprakları kullanırken kesik kısmını kapatmak için bir yaprağını içten k

dolma tarifi