Rehber köpeği metrobüse alınmayan görme engelli kadına yardım eden duyarlı vatandaş

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan rehber köpek uygulaması umuyoruz sık sık bu tip haberlerle anılmaz, ancak dün öğlen saatlerinde Söğütlüçeşme metrobüsüne binmeye çalışan görme engelli bir kadın ve rehber köpeği metrobüse binmesi güvenlikler tarafından engellendi.Kendisine yol gösteren, güvenli bir şekilde gitmek istediği yere ulaşabilmesi için ona refakat eden rehber köpek dostun metrobüse alınmayan kadın, köpeği ile birlikte çaresizce beklerken yardımına duyarlı bir vatandaş koştu. Yaşanan talihsiz olayı Facebook hesabından duyuran ve fotoğraflar paylaşan Onur Yarar isimli vatandaşın müdahalesinin de etkisiyle yaklaşık yarım saatlik bir uğraşın ardından görme engelli kadın ve rehber köpeği metrobüse kabul edildi. Kadının metrobüse alınması için uğraşan yardımsever vatandaş Yarar, olayı Facebook hesabında şu cümlelerle ifade etti:“Az önce Söğütlüçeşme metrobüste turnikeler sonrasında görme engellilere ait rehber köpeği ile geçişine izin verilmeyen bir kadını gördüm. Tabii metrobüse binmeden turnikelere geri geldim. Güvenlik metrobüse köpekle binemezsiniz diyor, ben de rehber köpek kucağa bile rahatlıkla biner, siz bilmiyorsunuzla başladım. 30-40 dakika beyaz masa, İETT, güvenlik şirketi telefon trafiği, polisin gelmesi, güvenlik kameralarının bize doğrulup çekilmesi ve en en sonunda tamam binin izni. Bu vesileyle metrobüste de bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Biraz dışarıda da üşüdük, randevuma da geç kaldım ama değdi…”Umuyoruz rehber köpek uygulamasının ilk örneklerinden birinde yaşanan bu talihsiz olay bir defa daha tekrarlanmaz ve engelli vatandaşlar ile rehber köpek dostları bir daha bu şekilde mağdur olmaz.

Rehber köpeği metrobüse alınmayan görme engelli kadına yardım eden duyarlı vatandaş

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan rehber köpek uygulaması umuyoruz sık sık bu tip haberlerle anılmaz, ancak dün öğlen saatlerinde Söğütlüçeşme metrobüsüne binmeye çalışan görme engelli bir kadın ve rehber köpeği metrobüse binmesi güvenlikler tarafından engellendi.


Kendisine yol gösteren, güvenli bir şekilde gitmek istediği yere ulaşabilmesi için ona refakat eden rehber köpek dostun metrobüse alınmayan kadın, köpeği ile birlikte çaresizce beklerken yardımına duyarlı bir vatandaş koştu. Yaşanan talihsiz olayı Facebook hesabından duyuran ve fotoğraflar paylaşan Onur Yarar isimli vatandaşın müdahalesinin de etkisiyle yaklaşık yarım saatlik bir uğraşın ardından görme engelli kadın ve rehber köpeği metrobüse kabul edildi. Kadının metrobüse alınması için uğraşan yardımsever vatandaş Yarar, olayı Facebook hesabında şu cümlelerle ifade etti:


“Az önce Söğütlüçeşme metrobüste turnikeler sonrasında görme engellilere ait rehber köpeği ile geçişine izin verilmeyen bir kadını gördüm. Tabii metrobüse binmeden turnikelere geri geldim. Güvenlik metrobüse köpekle binemezsiniz diyor, ben de rehber köpek kucağa bile rahatlıkla biner, siz bilmiyorsunuzla başladım. 30-40 dakika beyaz masa, İETT, güvenlik şirketi telefon trafiği, polisin gelmesi, güvenlik kameralarının bize doğrulup çekilmesi ve en en sonunda tamam binin izni. Bu vesileyle metrobüste de bir ilki gerçekleştirmiş olduk. Biraz dışarıda da üşüdük, randevuma da geç kaldım ama değdi…”


Umuyoruz rehber köpek uygulamasının ilk örneklerinden birinde yaşanan bu talihsiz olay bir defa daha tekrarlanmaz ve engelli vatandaşlar ile rehber köpek dostları bir daha bu şekilde mağdur olmaz.

1.

 

2.

 
YORUMLAR