Kedinizi kanserden nasıl koruyabilirsiniz?

Kediler kanser olur mu? Evet, ne yazık ki kediler de, insanların yakalandığı hemen hemen tüm hastalıklara yakalanabilir. Kanser de buna dahil. Kedilerde kanser, köpeklerde ve insanlardakinden daha seyrek görülen bir hastalıktır. Ancak kedilerin yakalandığı kanser türleri genelde daha saldırgan olur.“Kedinizin kanser olmasını engellemek için” gibi bir ifadeyle başlayan başlık attık ama mesele ciddi: Ne insan tıbbında, ne de veterinerlik biliminde henüz kanseri engelleyecek bir ilaç geliştirilmedi. Kansere neyin neden olduğu hâlâ kesin olarak tespit edilebilmiş değil. Ancak kanseri tetikleyen, kansere yakalanma riskini artıran bazı faktörler var. Dolayısıyla, kedilerle yaşayan insanlar olarak, kedinin kansere yakalanmasını daha az olası hale getirmek için yapabileceğimiz şeyler var.Kedinizin kanser olmaması için, ya da kanseri geciktirebilmek için birkaç tavsiyemiz var:

Kedinizi kanserden nasıl koruyabilirsiniz?

Kediler kanser olur mu? 

Evet, ne yazık ki kediler de, insanların yakalandığı hemen hemen tüm hastalıklara yakalanabilir. Kanser de buna dahil. Kedilerde kanser, köpeklerde ve insanlardakinden daha seyrek görülen bir hastalıktır. Ancak kedilerin yakalandığı kanser türleri genelde daha saldırgan olur.

“Kedinizin kanser olmasını engellemek için” gibi bir ifadeyle başlayan başlık attık ama mesele ciddi: Ne insan tıbbında, ne de veterinerlik biliminde henüz kanseri engelleyecek bir ilaç geliştirilmedi. Kansere neyin neden olduğu hâlâ kesin olarak tespit edilebilmiş değil. Ancak kanseri tetikleyen, kansere yakalanma riskini artıran bazı faktörler var. Dolayısıyla, kedilerle yaşayan insanlar olarak, kedinin kansere yakalanmasını daha az olası hale getirmek için yapabileceğimiz şeyler var.

Kedinizin kanser olmaması için, ya da kanseri geciktirebilmek için birkaç tavsiyemiz var:

1. Vaktinde kısırlaştırın!

Vaktinde kısırlaştırın!

Evde bizlerle birlikte yaşayan hayvanların üreme kapasitesine müdahale etmeyi, hayvan hakkı ve özgürlüğünün ihlali olarak görenler var. Haklılık payı da var. Ancak özellikle, çiftleşmesi için gerekli ve sağlıklı koşulların sağlanmadığı evcil hayvanların üreme organlarının ve hormonlarının mevcut olması tam bir eziyete dönüşür. Kızgınlık dönemine girmiş bir hayvanın arayış içinde olduğunu, arayışı sonuçlanmadıkça hüsran duygusunun artacağını unutmayın.

Ayrıca Türkiye’de sokaklarda ve barınaklarda sahiplenilmeyi bekleyen on binlerce yavru kedi olduğunu düşünürsek, evde bakılan bir kediyi yavrulatmak pek de “hayvansever” bir davranış gibi görünmüyor.

Üstelik kısırlaştırma kedinizin sağlığı açısından da çok önemli. Özellikle dişi kedilerin, erken yaşta kısırlaştırılması, meme kanseri ya da tümör oluşumu riskini azaltır. İdeal olan, dişi kedilerin ilk kızgınlık döneminin ardından kısırlaştırılmasıdır.


2. Yaşına uygun ve kaliteli beslenme şart

Yaşına uygun ve kaliteli beslenme şart

Kedinizi yüksek kaliteli bir diyetle beslemek pek çok açıdan önemlidir. En önemlisi: iyi bir beslenme kedinizin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

EPA ve DHA gibi yağ asitleri açısından zengin bir diyetin, kedilerde kanseri engellediğine ve kanserli kedilerin bağışıklığını yüksek tuttuğuna dair bazı bulgular var.

3. Obeziteyi engelleyin

Obeziteyi engelleyin

Dengeli ve eksiksiz bir beslenme kediler için son derece önemli. Obeziyeti engellemek de!

Endokrinologlar, yağın da endokrin sisteminin bir parçası olduğunu hatırlatıyor: Yağ hücreleri, vücuda olumsuz etkileri olan hormonları ve başka bileşenleri taşıyabilir, bunlar da iltihap türü tepkilemeleri tetikleyebilir. Bu nedenle obezite kedinizi bazı kanser türlerine karşı savunmasız hale getirir.


4. Kedinizin yanında sigara içmeyin!

Kedinizin yanında sigara içmeyin!

Kedinizin yanında sigara içiyorsanız, onun akciğer sağlığını ciddi biçimde tehdit edecek en kötü hareketi yapıyorsunuz demektir. İdeali ev içinde hiç sigara içmemeniz. Koşullarınız buna el vermiyorsa, kedinizin girmediği bir odada, pencereleri açıp yeteri kadar havalandırabileceğiniz durumlarda sigara içebilirsiniz. Kedinizin sigara dumanına maruz kalması kanser riskini arttırır.


5. Temizlik için elma sirkesi ve arap sabununa geçin!

Temizlik için elma sirkesi ve arap sabununa geçin!

Temizlik malzemelerini dikkatli kullanın. Özellikle kedilerin bastığı yerlerde kimyasal bazlı temizlik malzemeleri kullanmayın. Çamaşır suyu ve amonyak bazlı temizleyiciler kedinizin ciğer sağlığı için korkunç etkilere sahip.

Ev içindeki neredeyse tüm zor lekeler ve kirler için elma sirkesi kullanabileceğinizi, bunun sizin ve evde yaşayan hayvanların sağlığı açısından çok faydalı olacağını yazmıştık.

Ayrıca arap sabunu gibi doğal, yağ bazlı temizleyiciler de zararsızdır. Kedinizin kimyasal bazlı temizlik malzemeleriyle ve oda spreyleriyle temas etmediğinden emin olun. Bu onun hem solunum sistemi için, hem de bağışıklık sistemi için son derece önemli.


6. Erken teşhis ve düzenli veteriner ziyareti hayat kurtarır!

Erken teşhis ve düzenli veteriner ziyareti hayat kurtarır!

Kedilerde lösemiye ve başta solunum yolları olmak üzere pek çok sistemik hastalığa neden olan leukemia virusü ve bağışıklık yetersizliği sorunları, kedilerde kanserin potansiyel nedenlerindendir.

Kedinizi düzenli olarak veteriner hekime götürün. Yaşam kalitesindeki ani gerilemeleri, halsizlik, kusma ve iştahsızlık gibi belirtileri ciddiye alın.

Bu hastalıklar için kan testi yapılmasını sağlayın. İçiniz rahat etsin ve kediniz de doğru teşhis ve tedavi şansından mahrum kalmamış olsun.

Hiçbir dört ayaklı dostumuzun zor hastalıklara yakalanmaması dileğiyle.
YORUMLAR