İnanılmaz! Bu ağaç kesildiğinde kanıyor!

Daha önce hiç kesildiğinde kanayan bir ağaç türüne rastladınız mı? Kiaat ağacının gövdesi yara aldığında veya kesildiğinde kanıyor. Peki bu nasıl oluyor? İşte Kiaat ağacının sırrı...Pterocarpus Angolensis adıyla bilinen ağaç türünün bir örneği olan Kiaat ağacı kesildiğinde kanıyor. Bu yüzden 'Kanlı ağaç' olarak da anılıyor. Angola, Mozambique, Namibia, Güney Afrika, Swaziland, Tanzania, Zaire, Zimbabwe ve Zambia gibi çeşitli yerlerde bulunan bu ağaçlar oldukça ilginç bir yapıya sahip.Ağacın özel yapısı nedeniyle bu ağaç türü koruma altına alınmış durumda. Yani kimse kasten bu ağaçı kesemiyor ve kanatamıyor. 16 metre boya ulaşan kalın kabuklu ve geniş taçlı bir yapıya sahip olan bu ağaçlar kene kaynaklı hastalıklar en başta olmak üzere bıçak yaraları, malarya ve kara humma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.Aynı zamanda anne sütünü arttırmaya yönelik iyileştirici bir etkisi olduğu da biliniyor.Peki nasıl kanıyor?Ağacın yapısında yer alan kan kırmızı rengindeki reçine ağaç darbe aldığında ortaya çıkıyor ve ağacın kanıyormuş gibi görünmesini sağlıyor.Müzik aletleri yapımında da kullanılan bu ağaç türü ağaç kurtları ve termitlere dayanıklı bir gövdeye sahip.

İnanılmaz! Bu ağaç kesildiğinde kanıyor!

İnanılmaz! Bu ağaç kesildiğinde kanıyor!

Daha önce hiç kesildiğinde kanayan bir ağaç türüne rastladınız mı? Kiaat ağacının gövdesi yara aldığında veya kesildiğinde kanıyor. Peki bu nasıl oluyor? İşte Kiaat ağacının sırrı...

Pterocarpus Angolensis adıyla bilinen ağaç türünün bir örneği olan Kiaat ağacı kesildiğinde kanıyor. Bu yüzden 'Kanlı ağaç' olarak da anılıyor. Angola, Mozambique, Namibia, Güney Afrika, Swaziland, Tanzania, Zaire, Zimbabwe ve Zambia gibi çeşitli yerlerde bulunan bu ağaçlar oldukça ilginç bir yapıya sahip.


Ağacın özel yapısı nedeniyle bu ağaç türü koruma altına alınmış durumda. Yani kimse kasten bu ağaçı kesemiyor ve kanatamıyor. 16 metre boya ulaşan kalın kabuklu ve geniş taçlı bir yapıya sahip olan bu ağaçlar kene kaynaklı hastalıklar en başta olmak üzere bıçak yaraları, malarya ve kara humma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.


Aynı zamanda anne sütünü arttırmaya yönelik iyileştirici bir etkisi olduğu da biliniyor.


Peki nasıl kanıyor?

Ağacın yapısında yer alan kan kırmızı rengindeki reçine ağaç darbe aldığında ortaya çıkıyor ve ağacın kanıyormuş gibi görünmesini sağlıyor.

Müzik aletleri yapımında da kullanılan bu ağaç türü ağaç kurtları ve termitlere dayanıklı bir gövdeye sahip.

YORUMLAR