DOĞUM GÜNÜNDE PASTA KESMEK ADETİ NEREDEN GELİYOR ?

Düğünlerde pasta kesmek adetinin, yeni evlilere bolluk, doğurganlık ve mutluluk dileklerinin iletilmesinin vakit içinde gelişmiş bir şekli olduğundan bahsetmiştik. Doğum günlerinde pasta kesmek adetinin ise tarihi kökeni ve amacı değişiktir. Aslına bakarsanız tek kat olan şekli ve üzerindeki mumlar nedeniyle pasta görünüş olarak da düğün pastasından farklıdır. Pasta sözcüğünü hep günümüzdeki anlamı ile kullanıyoruz. Aslen zamanı gelişimi içinde kek demek daha doğru olur.Doğum günü pastasının malum tarihi Helen uygarlıklarına kadar uzanır. Bir kutlama amacı ile ortaya çıkması ise Ortaçağda Almanyada olmuştur. 13. Yüzyılda Almanyada çocuklara gösterilen ilgi bir ihtimal bugünkünden bile fazlaydı. Doğum günleri bir festival şeklinde kutlanıyordu.Doğum günü kutlaması sabaha karşı, şafakta, gün ağarırken başlıyordu. Üstü yanar mumlarla süslenmiş pasta kek eve getirildiğinde çocuk uyandırılıyor, pastanın üstündeki mumların ise yiyecek vakti gelene kadar devamlı değiştirilerek sürekli yanar biçimde kalmaları sağlanıyordu.Yemeğin başlangıcında çocuk mumları üfleyerek söndürüyor ve şölen başlıyordu. Pastanın üzerindeki mumların sayısı çocuğun yaşından bir fazla oluyordu.Bu bir fazla mum, bir gün sönecek yaşamın ışığını simgeliyordu. Ek olarak çocuğa bir çok hediyeler getiriliyor, o gün istediği, sevmiş olduği yiyecekler hazırlanıyordu. Doğrusu o zamanlarda doğum günü kutlamaları çocuklara yönelikti. Günümüzde her yaştan insanoğlunun kutladığı doğum günü ve kesilen pasta işte o zamanların bir adetinin devamıdır. Doğum günü pastasının üstündeki mumları bir üfleyişte söndürmek, bu arada bir arzu tutmak, eğer arzu gerçekleşirse bunu hiç kimseye söylememek adetleri de o günlerden kalmadır.

DOĞUM GÜNÜNDE PASTA KESMEK ADETİ NEREDEN GELİYOR ?

DOĞUM GÜNÜNDE PASTA KESMEK ADETİ NEREDEN GELİYOR ?

Düğünlerde pasta kesmek adetinin, yeni evlilere bolluk, doğurganlık ve mutluluk dileklerinin iletilmesinin vakit içinde gelişmiş bir şekli olduğundan bahsetmiştik. Doğum günlerinde pasta kesmek adetinin ise tarihi kökeni ve amacı değişiktir. Aslına bakarsanız tek kat olan şekli ve üzerindeki mumlar nedeniyle pasta görünüş olarak da düğün pastasından farklıdır. Pasta sözcüğünü hep günümüzdeki anlamı ile kullanıyoruz. Aslen zamanı gelişimi içinde kek demek daha doğru olur.


Doğum günü pastasının malum tarihi Helen uygarlıklarına kadar uzanır. Bir kutlama amacı ile ortaya çıkması ise Ortaçağda Almanyada olmuştur. 13. Yüzyılda Almanyada çocuklara gösterilen ilgi bir ihtimal bugünkünden bile fazlaydı. Doğum günleri bir festival şeklinde kutlanıyordu.

Doğum günü kutlaması sabaha karşı, şafakta, gün ağarırken başlıyordu. Üstü yanar mumlarla süslenmiş pasta kek eve getirildiğinde çocuk uyandırılıyor, pastanın üstündeki mumların ise yiyecek vakti gelene kadar devamlı değiştirilerek sürekli yanar biçimde kalmaları sağlanıyordu.


Yemeğin başlangıcında çocuk mumları üfleyerek söndürüyor ve şölen başlıyordu. Pastanın üzerindeki mumların sayısı çocuğun yaşından bir fazla oluyordu.

Bu bir fazla mum, bir gün sönecek yaşamın ışığını simgeliyordu. Ek olarak çocuğa bir çok hediyeler getiriliyor, o gün istediği, sevmiş olduği yiyecekler hazırlanıyordu. Doğrusu o zamanlarda doğum günü kutlamaları çocuklara yönelikti. Günümüzde her yaştan insanoğlunun kutladığı doğum günü ve kesilen pasta işte o zamanların bir adetinin devamıdır. Doğum günü pastasının üstündeki mumları bir üfleyişte söndürmek, bu arada bir arzu tutmak, eğer arzu gerçekleşirse bunu hiç kimseye söylememek adetleri de o günlerden kalmadır.
YORUMLAR