ÇAYI KİM KEŞFETTİ

Japonlar’ın ‘cha’, Ruslar’ın ‘chay’, Araplar’ın ‘shaye’, Çinliler’in ise ‘ça’ dediği çay’ı hepimiz lıkır lıkır içiyoruz, çok hoş. Peki, her birimizin belleksında farklı bir hoşliği olan bu içeceği kim nasıl bulmuş, hiç merak etmediniz mi?Ben merak ettim ve yanıtını sizler için kısaca araştırdım.23 Çay’ı Milattan önce 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung bulmuş efendim. Nasıl bulduğunu da anlatalım;Shen Amca, bir gün bol yeşillikli bahçesinde ağzı açık kapta su kaynatırken(eskinin imparatorları böyle mütevazıymiş işte), iş bu ya iki tane kendini bilmez ot düşüver Shen Amca’nın kaynar suyunun içine. Shen Amcamız bunları çıkarmaya üşenmiş. Tam suyu içmeye koyulurken sudan gelen çok güzel kokuları farketmiş ve ‘Buldum’ diye bahçede koşuşturuvermiş :)İmparator, çay’ın susuzluğu bastırdığını,harareti giderdiğini, uykusuzluğa çare olduğunu söylemiş; hatta Çay Avrupa’ya geldiği 1610 yılında ilaç muamelesi görüp, çok pahalıya gidiyormuş ancak içenlerin daha fazla susadığı, terlediği ve uykularının kaçtıkları anlaşılınca bu imparator’un söylemide ayyuka çıkmış ve çay’ın dşayeti birden düşüvermiş.

ÇAYI KİM KEŞFETTİ

ÇAYI KİM KEŞFETTİ

Japonlar’ın ‘cha’, Ruslar’ın ‘chay’, Araplar’ın ‘shaye’, Çinliler’in ise ‘ça’ dediği çay’ı hepimiz lıkır lıkır içiyoruz, çok hoş. Peki, her birimizin belleksında farklı bir hoşliği olan bu içeceği kim nasıl bulmuş, hiç merak etmediniz mi?


Ben merak ettim ve yanıtını sizler için kısaca araştırdım.


23 Çay’ı Milattan önce 2737 yılında Çin İmparatoru Shen Nung bulmuş efendim. Nasıl bulduğunu da anlatalım;


Shen Amca, bir gün bol yeşillikli bahçesinde ağzı açık kapta su kaynatırken(eskinin imparatorları böyle mütevazıymiş işte), iş bu ya iki tane kendini bilmez ot düşüver Shen Amca’nın kaynar suyunun içine. Shen Amcamız bunları çıkarmaya üşenmiş. Tam suyu içmeye koyulurken sudan gelen çok güzel kokuları farketmiş ve ‘Buldum’ diye bahçede koşuşturuvermiş :)


İmparator, çay’ın susuzluğu bastırdığını,harareti giderdiğini, uykusuzluğa çare olduğunu söylemiş; hatta Çay Avrupa’ya geldiği 1610 yılında ilaç muamelesi görüp, çok pahalıya gidiyormuş ancak içenlerin daha fazla susadığı, terlediği ve uykularının kaçtıkları anlaşılınca bu imparator’un söylemide ayyuka çıkmış ve çay’ın dşayeti birden düşüvermiş.
YORUMLAR