BİR HAFTA NİÇİN 7 GÜNDÜR ?

Tarihsel bir gerçektir, bilirsiniz insanoğlu zamanı ölçmeye başladıklarında İlk olarak iki temel birim kullandılar; Güneş’in iki doğumu arasında geçen süreye “gün” diyerek en kısa zaman birimini, Ay’ın her iki hilali arasında geçen süreye de “Ay” diyerek daha uzun bir vakit birimi belirlediler.Fakat, günden uzun, aydan ise kısa zaman dilimleri lazım olduğunda, gene “semande” değişmez bir sembole ihtiyaç duydular. Bu sembol “tekdüze” duran Güneş olamayacağına gore, tertipli şekil değiştiren Ay’ın evrelerini “hafta” adını verecekleri vakit dilimi için kullanmaya başladılar.Ay’ın hilal evresi ile “tam yarım” göründüğü ilk “dördün” evresi içinde 7 günlük vakit vardır. Aynı şekilde ilk dördün ile “dolunay” arasında da 7 gün geçer. Arkasından 7 gün sonra “son dördün” gelir ve nihayet onun da 7 gün hemen sonra ay yine ince bir hilale dönüşerek gözden kaybolur.Ek olarak buradan “dördün” kelimesinin ne anlama geldiğini de anlamış olmalısınız: Bir ay 4 haftadır.

BİR HAFTA NİÇİN 7 GÜNDÜR ?

BİR HAFTA NİÇİN 7 GÜNDÜR ?

Tarihsel bir gerçektir, bilirsiniz insanoğlu zamanı ölçmeye başladıklarında İlk olarak iki temel birim kullandılar; Güneş’in iki doğumu arasında geçen süreye “gün” diyerek en kısa zaman birimini, Ay’ın her iki hilali arasında geçen süreye de “Ay” diyerek daha uzun bir vakit birimi belirlediler.


Fakat, günden uzun, aydan ise kısa zaman dilimleri lazım olduğunda, gene “semande” değişmez bir sembole ihtiyaç duydular. Bu sembol “tekdüze” duran Güneş olamayacağına gore, tertipli şekil değiştiren Ay’ın evrelerini “hafta” adını verecekleri vakit dilimi için kullanmaya başladılar.


Ay’ın hilal evresi ile “tam yarım” göründüğü ilk “dördün” evresi içinde 7 günlük vakit vardır. Aynı şekilde ilk dördün ile “dolunay” arasında da 7 gün geçer. Arkasından 7 gün sonra “son dördün” gelir ve nihayet onun da 7 gün hemen sonra ay yine ince bir hilale dönüşerek gözden kaybolur.


Ek olarak buradan “dördün” kelimesinin ne anlama geldiğini de anlamış olmalısınız: Bir ay 4 haftadır.
YORUMLAR