BAL BEBEKLER İÇİN ZARARLI OLABİLİR Mİ

İki yaşından ufaklere bebek, büyüklere ise çocuk denmektedir. İşin uzmanları bir yaşına kadar olan bebeklerin bal tüketmemesini tavsiye etmektedirler. Gerekçeleri ise bebeklerin karaciğerlerine olumsuz etkide bulunacağı biçimindeki tıpbi hükümdür.Çocuklar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Aksine onlar için oldukça önemli bir gıda maddesidir. İçeriğindeki vitamin ve mineral, enzim ve aminoasitler çocukların bedensel gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bununla kalmayıp, enerji ihtiyaçlarının karşılanması ve vücut dirençlerinin artmasında da oldukça önemli rol oynayan bal, çocuklarla birkilte erişkinlerinde vazgeçilmez gıdaları arasında olması gereklidir. Bu arada şeker hastalarının bal tüketimi konusu ile ilgili dikkatli olmaları gereklidir. Hiç şeker verilmeden üretim yapılan arıların ballarında bile %5 şeker bulunacağından şeker hastaları yalnız tadımlık bal tüketebilirler. Bunun dışında bal insanlar için önemli bir gıda maddesi olup alternatifsiz bir tatlı türümüzdür. Her fırsatta ve her bahane ile bol bol tüketilmelidir.Balı sevmeyen çocukların sütlerine, yoğurtlarına, çaylarına ve makul olan diğer gıdalara katılarak tüketilmesi denenmelidir. Üzerine yoğurt dökülmüş balı birçok çocuğun severek tükettiğini yakinen biliyoruz.Anneler çocuklarının bal tüketmesi için daha birçok alternatif geliştirebileceklerdir. Buna kendilerini zorlamalıdırlar da.

BAL BEBEKLER İÇİN ZARARLI OLABİLİR Mİ

BAL BEBEKLER İÇİN ZARARLI OLABİLİR Mİ

İki yaşından ufaklere bebek, büyüklere ise çocuk denmektedir. İşin uzmanları bir yaşına kadar olan bebeklerin bal tüketmemesini tavsiye etmektedirler. Gerekçeleri ise bebeklerin karaciğerlerine olumsuz etkide bulunacağı biçimindeki tıpbi hükümdür.

Çocuklar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Aksine onlar için oldukça önemli bir gıda maddesidir. İçeriğindeki vitamin ve mineral, enzim ve aminoasitler çocukların bedensel gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bununla kalmayıp, enerji ihtiyaçlarının karşılanması ve vücut dirençlerinin artmasında da oldukça önemli rol oynayan bal, çocuklarla birkilte erişkinlerinde vazgeçilmez gıdaları arasında olması gereklidir. Bu arada şeker hastalarının bal tüketimi konusu ile ilgili dikkatli olmaları gereklidir. Hiç şeker verilmeden üretim yapılan arıların ballarında bile %5 şeker bulunacağından şeker hastaları yalnız tadımlık bal tüketebilirler. Bunun dışında bal insanlar için önemli bir gıda maddesi olup alternatifsiz bir tatlı türümüzdür. Her fırsatta ve her bahane ile bol bol tüketilmelidir.


Balı sevmeyen çocukların sütlerine, yoğurtlarına, çaylarına ve makul olan diğer gıdalara katılarak tüketilmesi denenmelidir. Üzerine yoğurt dökülmüş balı birçok çocuğun severek tükettiğini yakinen biliyoruz.


Anneler çocuklarının bal tüketmesi için daha birçok alternatif geliştirebileceklerdir. Buna kendilerini zorlamalıdırlar da.
YORUMLAR